Günün Fırsatı

10 Mayıs 2013 Cuma

Anneler Günü Reklam ve Kampanyaları

Anneler Günü, tüm anneler için olduğu gibi annelerini mutlu etmek için uğraşan çocuklar için de özel bir gün. Bu özel günde annelerine hediye almak için bir çok seçeneği değerlendiren çocuklar, firmalar için kısa süreli hedef kitle oluşturuyor. Küçük ev aletlerinden tutun da giyim markalarına kadar, neredeyse her marka bu özel gün için çeşitli indirimler ve kampanyalar düzenliyor.

Bunların birine markete alışveriş yapmaya gittiğimde rastladım, market ismini vermeme gerek yok sanırım. Bu market zinciri-ki Türkiye'nin en büyüklerinden biri- Anneler Günü için 12 KG mutfak tüpünde indirime gitmiş. Biraz tuhaf bir uygulama gibi görünüyor, ve çocukları hedef almadığı gayet açık, keza sanmıyorum kimse annesine bir mutfak tüpü almak istemez :)

Offline olarak yapılan kampanyaların yanı sıra markalar Anneler Günü için online kampanyalar ve reklamlar da sunmaya başladılar. Televizyon reklamları öncelikle sosyal medyada yayılmaya başlandı, bu gün için çeşitli web siteleri tasarlanarak, sosyal medya ile duyurulmaya çalışıldı.

Sosyal medya ve teknoloji ile ilgili ilk Anneler Günü reklamını 2012 senesinde Profilo yayınladı. Eğlenceli reklam, sosyal medyadan çok olumlu tepkiler aldı. İzlemeyen varsa buyursun;


Bu reklamın aldığı olumlu tepkiler, markaları 2013 senesi için buna benzer reklamlar yayınlamaya itmiş olmalı ki, bu sene birçok firma bu uygulamayı denedi.

Profilo bu yönetimi geçen seneki gibi devam ettirdi. Yine Rafineri Reklam Ajansı tarafından çekilen reklam, annesinden uzakta olan üniversite öğrencilerinin zorluğuna dikkat çekiyor. Bu reklam da geçen seneki gibi olumlu tepkiler almaya başladı bile..


BEKO ise Anneler Günü için sosyal medyayı içeren bir reklam hazırlamış ve çocuklara "sosyal medyayı bırakın da bir günü annenizle geçirin" mesajı vermeye çalışmış.


Teknosa ise annelerin son teknoloji özelliklerini konu edinmiş reklamında.


Cif ise kendi ürünleriyle bağdaştıramadığım bir reklam yayınladı.


Bir de Turkcell'in reklamı var..


Tefal - Annem Ağlamasın


King de komik bir reklamla gündeme gelmek istemiş :) 


Sizce en iyi Anneler Günü reklamı hangisi? Hadi yorum yapın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder