Günün Fırsatı

3 Ağustos 2012 Cuma

Markaların İsimleri Nereden Geliyor?

Dünyanın en bilindik markalarının isimlerinin nasıl türetildiğini biliyor musunuz? İnanın, hepsinin tuhaf hikayeleri var. Bi bakalım isterseniz;-Sporun lider markası Adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler'ın takma adı olna "Adi" ve soyadının ilk 3 harfinden oluşuyor.


-Teknoloji dünyasının liderlerinden olan Adobe markası, ismini kurucusu John Warnock'un evinin arkasındaki Adobe Köyü'nden alıyor.


-Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, kuracağı şirketin "A" harfi le başlamasını istiyordu, "Amazon" isminde karar kıldı çünkü dünyanın en büyüğü olacağını biliyordu.


-İçecek markalarının lideri olan Coca Cola'nın ismi ise, karışımını tatlandıran "Coca" yaprakları ve "Kola" fıstığından alıyor.
-Dünyanın işlemci lideri Intel'in ismi,  Integrated Electronics'in kısaltılmış hali.


-Oyuncak üreticisi "Lego" ismi, Danimarkaca'da "iyi oyna" anlamına gelen "legt godt" kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Ayrıca, "Lego" kelimesi Latince'de "birleştiriyorum" anlamını taşıyor.
-Bir diğer spor giyim lideri "Nike"ın ismi Yunan Mitolojisi'ndeki zafer tanrıçası "Nikea" dan geliyor.
-Finlandiya merkezli teknoloji markası "Nokia"nın ismi Finlandiya'daki Nokia şehrinden geliyor.-İçecek liderlerinden olan "Pepsi"nin ismi de, sindirim kolaylaştırıcı enzim olan "Pepsin"den geliyor.


-Teknoloji devi "Sony"nin ismi, Latince'de ses anlamına gelen "sonus" ve ve İngilizce'de parlak, genç anlamına gelen "sonny" kelimelerinin birleşiminden geliyor.


-Nikon markasının ismi ise "Japon Optiği" anlamına gelen "Nippon Kogaku" kelimelerinin kısaltması


-Mercedes Benz ismi, kurucu Carl Benz'in tek kızı olan Mercedes Benz'in isminden gelir


-BMW markasının ismi ise üretildiği fabrikanın Almanca ismi olan "Bayerische Motoren Werke"in başharflerinden oluşma.


-Almanya ve dünyanın en iyi otomobil üreticilerinden biri olan Volkswagen markasının ismi, Almanca'da "halkın arabası" anlamına gelmektedir.

-Dünyanın en ünlü alışveriş sitesi ebay'in adı, "Echo BayTechnology Group"tan gelmektedir. Şirket internet sitesini "echobay.com" adı ile almak isterken, bu domain adının dolu olması sebebiyle ismi kısaltarak "ebay.com"u almıştır.

-Bilgisayar devi IBM'in adı ise, "International Business Machines"in kısaltılmış halidir.

-Nintendo'nun ismi, Japonca'da "Nin"(bırakılmış) ve "Tendou"(cennet) kelimelerinin birleşmesinden oluşur.


-İnternet üzerinden sesli ve görüntülü konuşmanın ilklerinden olan Skype'ın adı ise ilk zamanlar SKY-PEER-TO-PEER olarak belirlenmiştir. Bu isim daha sonra SKYPER, en son ise SKYPE olarak değiştirilmiştir.


-3M şirketinin orijinal adı "Minnesota Mining and Manufacturing Company" idi. Daha sonra yenilikçi ürünlere yönelen firmanın adı "3M" olarak kaldı.


-Büyük otomobil firmalarından Alfa Romeo'nun adı ise, "Anonima Lombarda Fabbrica Otomobile"nin kısaltılmış hali olan Alfa ile, firmayı 1915'te satın alan Nicola Romeo'nun soyadının birleşmesinden oluşuyor.


-Carrefour'un ismi Fransızca'da "kavşak" anlamına gelir. Markaya bu ismin verilmesinin nedeni ise ilk mağazanın Fransa-Annecy'de bir kavşakta açılmış olmasıydı.


-Lastik üreticisi Bridgestone'nin ismi, kurucusu olan Shojiro Ishıbashi'nin adının İngilizce karşılığı olan "Bridge of Stone" isminden geliyor.


-Toyota'nın hem ismi hem de ürünleri firma kurulduktan sonra değişmiştir. İlk başlarda dokuma tezgahı üreten Toyoda isminde bir firma vardı, araba üretimine başlayınca isim Toyota olarak değiştirildi. Toyoda ismi de kurucu Sakichi Toyoda'dan gelmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder