Günün Fırsatı

5 Mayıs 2012 Cumartesi

Göndermeli Reklamlar-Reklam Savaşları 2


Audi ve Bmw arasındaki reklam savaşları ile başladığım yazı dizime Blackberry ve Apple arasındaki savaşlar ile devam ediyorum. Bildiğiniz gibi teknoloji dünyasının iki devi, üretim aşamasında farklılık yaratmaya çalışırken, ayrıca reklam ve pazarlama alanında da kendini farklı tanıtmaya çalışıyor.

İki farklı tüketici grubuna hitap eden bu iki marka, rakibini teknolojik yeniliklerle alt etmek için milyonlarca dolar harcıyor. Bunun yanında pazarlama ve reklam stratejilerini de rakiplerini saf dışı bırakmak için etkili kullanmaya çalışan iki dev rakip, video reklamlarla etkili işler çıkarıyor.

Genel olarak eğlence ağırlıklı telefon üreticisi olan Apple ile daha çok iş dünyasında kullanılan Blackberry arasındaki reklam savaşlarına örnek vermek gerekirse;

İlk olarak Blackberry reklamına bakalım:
Bu videoda Blackberry'nin böğürtleni, Apple'in elmasının tam ortasında geçerken verilen mesaj şu : "Biz dokunmatik ekranda en iyiyiz."

Bu reklamdan sonra Apple boş durmadı tabi. Onlar da Blackberry'nin videosuna benzer bir videoyla karşılık verdiler.

Apple'in reklamına göz atalım:Bu reklamda ise Apple'in elmasının ortasından geçmeye çalışan Blackberry böğürtleni elmanın sert yüzeyine çarparak dağılıyor. Apple bu videoyla "Gerçekler basittir." diyor.

Ben, burada ürünlerin özelliklerini değerlendirmek istemiyorum, istediğim tek şey Türkiye'de de böyle akılcı reklamların yerini alması. 

NOT: Yukarıdaki videolar firmalar tarafında reklam olarak hiç bir zaman yayınlanmamıştır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder