Günün Fırsatı

18 Kasım 2011 Cuma

Reklam, hayat kaynağıdır.


Başlıkta yazılan gibi, gerçekten de reklam hayat kaynağıdır. Firmalar, büyük ya da küçük olsun reklama muhtaçtır. Bu şirketlere yenileri de eklendi internetin çıkmasıyla. Yeniden kasdettiğim internet firmaları yani siteler. Bir örnek verelim;
Eskiden ufak bir bilgi için koca koca ansiklopediler karıştırırdık. Çoğu zaman da bulamazdık aradığımız bilgiyi. Bunu engellemek için bir çok internet sitesi var, ansiklopedi görevi gören. Bunlardan en büyüğü, Wikipedia.
Wikipedia kuruluşundan bu yana hiç bir reklamı kabul etmemiş. "Özgür Ansiklopedi" sloganıyla kurulan Wikipedia, sadece kullanıcılarının yardımlarıyla ayakta duruyordu. Fakat son zamanlarda, kurucu Jimmy Wales, sitede çağrı yapmaya başladı. Çünkü site batmak üzere. Kullanıcılardan gelecek yardımların bu çağrı ile artırılması planlanıyor, eğer ki artmazsa internet aleminin en büyük bedava içerik sahibi sitesi batacak ve biz bir daha onu kullanamayacağız.
Kullanıcılar en az 10 TL yarım yapabiliyor. Yapılan yardımların nereye gideceği de belirtilmiş:

Bağışlarınız nereye gidiyor
Teknoloji: Sunucular, bant genişliği, bakım, geliştirme. Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve diğerlerinin çok az bir kısmı ile çalışıyor.

İnsan kaynakları: Diğer üst düzey sitelerin binlerce çalışanı mevcut. Bizim ise 100′den az çalışanımız var ve biz kâr amacı gütmeyen yüksek, verimli bir kuruluşuz.

Sitede yayınlanan yardım metni ise şöyle;

Google’ın bir milyona yakın sunucusu olabilir. Yahoo’nun 13.000 gibi çalışanı vardır. Biz, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.

Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve sunucularımız 450 milyon kişinin her ay milyarlarca sayfa gösterimi ile hizmet vermektedir.

Ticaret iyi bir şey. Reklam da kötü değil. Fakat bunların ikisi de buraya ait değil. Vikipedi’de olamaz.

Vikipedi özel bir şey. Bir kütüphane ya da halka açık bir park gibi. Zihin için bir tapınak gibi. Vikipedi, bilgimizi başkaları ile paylaşmak, öğrenmek, düşünmek için hepimizin gidebileceği yerdir.

Vikipedi’yi kurduğum zaman, ona reklam afişleri ekleyip kâr amaçlı bir firma haline getirebilirdim. Fakat bundan daha farklı bir şey yapmaya karar verdim. Geçen yıllar boyunca onu dayanıklı ve sıkı tutmak için çok çalıştık. Biz görevimizi yerine getiriyoruz, diğer görevleri ise başkalarına bırakıyoruz.

Eğer bu yazıyı okuyan herkes 5 dolar bağışlasaydı, yılda sadece bir gün bağış toplamamız gerekirdi. Fakat herkes bağış yapmıyor. Bu önemli değil. Her yıl yeterli sayıda insan bağış yapmaya karar veriyor.

Bu yıl, lütfen 5 dolar, 10 avro, 1000 yen veya ne kadar yapabilirseniz bağış yapın. Sizler, Vikipedi’yi koruyup ayakta tutabilirsiniz.

Teşekkürler,

Jimmy Wales
Vikipedi’nin Kurucusu

Burdan yardım yapın diye seslenmek istemiyorum. İsterseniz yaparsınız zaten. Sadece şunu belirtmek isterim ki, reklamsız hayat gerçekten olmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder