Günün Fırsatı

26 Ekim 2011 Çarşamba

Viral Reklam Nedir?


Viral reklam adından da anlaşılabileceği gibi, virüse benzetilen, e-posta yoluyla ve video paylaşım sitelerindeki kullanıcıların paylaşımlarıyla yayılan reklam çeşididir. Viral reklam yeni bir reklam metotu olup internetin gelişmesiyle doğru orantılı olarak gelişmektedir.
Viral reklamlar çoğu zaman video şeklinde olur ve paylaşım sitelerinde yayılırlar. Günümüzde en fazla kullanılan reklam çeşitlerinden biri haline gelen viral reklamların yayılması için firmanın herhangi bir efor sarfetmesine gerek yoktur. Firma sadece reklamı hazırlar ve piyasaya sürer. Reklam kullanıcılara bir şekilde ulaştırılır ve ordan da paylaşımlar yoluyla yayılır. Kısaca reklamın etkinliği, kullanıcılara kalmıştır. Onlar videoyu yani reklamı izler, beğenir ve paylaşır. Bu süreç sonunda fark etmeden reklam aracı olmuşlardır bile.
Düşünün, Facebook'ta bir video izlediniz ve bu videoda mutlu bir anda bir firmanın adı geçiyor. Bu videoyu izledikten sonra "Like" butonuna bastığınızda şirket amacına ulaşmış oluyor ve siz de buna yardımcı oluyorsunuz.
Viral reklamlar sadece firmalar tarafından çekilmeyebilir. Kullanıcılar da ürüne, amaçları reklam olmasa da bir video çekip paylaşım sitelerine koyabilirler. Eğer video başarılı olursa, adı geçen firma bu videoyu reklam olarak satın alma yoluna gidebilir.
Firma tarafından çekilen viral reklamlar ise, profesyonel bir ekibe hazırlatılır. Bakmayın profesyonel dediğime, videolar genelde amatör çekim gibi görünür. Bu da profesyonellerin işini profesyonelce yaptıklarının göstergesidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder