Günün Fırsatı

28 Ekim 2011 Cuma

Ürün Yerleştirme


Eskiden reklamları dizilerin arasında ya da sonunda izlerdik ama artık uyanık reklamcılar sayesinde reklamlar dizilerin ve filmlerin içine kadar girdi. Reklamcılar öyle güzel düşündüler ki, insanlara film izlerken bir ürün hakkında reklam yapmayı da başardılar. Bu uygulama yani ürün yerleştirme uygulaması reklamcıların işine yaradı ama televizyon kanallarının da çok işine yaradı çünkü onlar da artık dizi arasında alacakları reklamı dizinin içine koyarak daha fazla para kazanabileceklerdi. Öyle ki, uygulama 1 Nisan'da yürürlüğe girdikten hemen sonra 6 televizyon kanalında yayınlanan 14 dizide bu uygulama kullanıldı.
Bu uygulamada, ürünler dizi, film, eğlence ya da yarışma programlarında senaryonun bir parçasıymış gibi kullanıldı. Filmlerde başrol alan oyuncular bilindik marka içecekler içti, bilindik mağazalara girdiler. Hatta bazı televizyon kanalları bu uygulamayı dijital ortama sürükledi ve yeni çıkacak olan programının reklamını kendisinin yayınladığı başka bir dizi de verdi.
Bu uygulama reklamcılara ve televizyonculara çok önemli bir avantaj sağladı fakat bu işn profesyonelce yapılması önemli. Amatör gibi görünün ürün yerleştirmeler, diziyi izleyen izleyicileri elbette rahatsız edecektir.
Bence lafı kısa kesip bir kaç tane ürün yerleştirme örneğine bakabiliriz :)

Çocuklar Duymasın-Coca ColaKüçük Sırlar-DayBuyDay

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder