Günün Fırsatı

26 Ekim 2011 Çarşamba

Avrupa’daki Türk Marka ve Televizyonların Reklam Durumu!


Avrupa'daki Türk marka ve televizyonlarının reklamlarına elbet bir yerde rastlamış ve aklınızdan "Helal olsun" diye geçirmişsinizdir. Peki o firmaların verdikleri reklamlar hakkında bilgi edinmek ister misiniz?
Avrupa'daki Türk marka ve televizyonları üzerinde yoğunlaşan ve 6 televizyon kanalı aracılığıyla yapılan araştırmada toplam 209 firma reklamı üzerinde durulmuş ve toplam 37 bin reklam araştırmaya dahil edilmiştir. En çok reklam verilen sektörler ise gıda, ticaret ve iletişim teknolojileri oldu.
MTM’nin hazırladığı rapora göre, Avrupa’daki Türk TV mecrasına en çok reklam yatırımı yapan marka, 23 saat süreyle tüketicisine seslenen Balderesi oldu. İzleyicileri uzun reklamlarıyla etkilemeyi hedefleyen Balderesi, reklam adetleri göz önüne alındığında ise 99 spotla birçok markanın gerisinde kaldı.

Aynı raporda Türk Kitabevi, en fazla reklam veren markalar arasında ikinci sırada yer aldı. Türk Kitabevi, 20 saati aşkın süreyle ekranlarda görünürken; spot sayısına göre yapılan sıralamada ise markanın ilk sırada yer alması, araştırmanın dikkat çekici detayları arasında yer aldı.

Eylül ayında en çok reklam yatırımı yapan üçüncü firma, Dünya Pazarlama oldu. Eylül ayı içerisinde 20 saate yakın süreyle tüketicisine seslenen marka, toplam 138 spot ile ekranların reklam yıldızlarındandı.

AVRUPA’NIN TÜRK KANALLARINDA EN ÇOK REKLAM VEREN MARKALAR(sn)
1-Balderesi
2-Türk Kitabevi
3-Dünya Pazarlama
4-Doğrudan Paz.
5-Diyosan
6-Turkcell
7-Ay Yıldız Telekomünikasyon
8-Biosell.tv

AVRUPA’NIN TÜRK KANALLARINDA EN ÇOK REKLAM VEREN MARKALAR(reklam sayısı)
1-Turk Kitabevi
2-Sebahat
3-Ay Yıldız Tele.
4-Mobel Royal
5-Este World Guzellik
6-Hospitedent
7-Fatih Dağdelen
8-Max Shop

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder